Yasemin KARAÇAY

Yönetici ve Takım Koçu & Psikolog
HAKKINDA

Yasemin Karaçay Kimdir?

Yasemin Karaçay’ın bir koç olarak en büyük motivasyonu; insanlara bulundukları yerden, bulunmak istedikleri yere gelme konusunda yardımcı olabilmek. Koçluk programımız süresince danışanlarımızın, kendilerinin ve yaşamlarının daha fazla bilincinde olmalarına yardımcı olarak öz-farkındalıklarını arttırmayı taahhüt ediyoruz.

Onların farklı bakış açıları edinmelerini sağlayarak, yaşamlarında neyi istemediklerinden ziyade neyi istediklerine odaklanmalarını desteklemekten büyük keyif duyuyoruz. Danışanlarımızı yürekten ve şefkatle dinleyerek, farkındalık yolculuklarında onlara eşlik ediyoruz. Bir kişiye bir değişiklik yapması konusunda destek olma, bir sorunun üstesinden gelmesine yardımcı olma, değerlerini yaşayarak hedeflerine ulaşmasında cesaretlendirme ya da mutlu olmasına aracı olma hissini yaşayabilmek bizim için çok değerli.

 

Koçluk ilişkisi, danışanlarımızdan çok şey öğrenmemize ve aynı zamanda kendimizi geliştirmemize fırsat sunarak, yaşam boyu öğrenme tutkumuzu güçlendiriyor ve süreklilik kazandırıyor.

Yasemin Karaçay 41 yaşında, evli ve 11 yaşında bir kızı var. İzmir’de ve İsviçre’de yaşıyor.

Sağlık Meslek Lisesi Hemşirelik bölümünden mezun olduktan sonra, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü bitirdi. Psikoloji Bölümü’ne devam ederken aldığı Endüstri ve Örgüt Psikolojisi dersinde duyduğu heyecan kendisini insan kaynakları alanında uzmanlaşmaya ve çalışmaya yöneltti. Psikoloji lisans programından sonra Dokuz Eylül Üniversitesi İnsan Kaynakları Bölümü’nde yüksek lisans programını tamamladı. Yüksek lisans programı devam ederken, insan kaynakları dünyasında aktif çalışma hayatına girdi ve 13 yıl boyunca İzmir’de sektöründe lider kuruluşlar arasında yer alan ulusal ve uluslararası şirketlerde İnsan Kaynakları & Eğitim Uzmanlığı ile başlayan, üst düzey yöneticilik ile devam eden farklı pozisyonlarda görev aldı.

Eşinin işi nedeniyle İsviçre’ye taşınarak ara vermiş olduğu iş hayatından boşalan zamanını fırsata çevirerek, profesyonel yaşamından aşina olduğu koçluk alanında uzmanlaşmaya karar verdi. Bu alanda okumaya, araştırmalar yapmaya, eğitimler almaya başladı. Farklı koçluk uygulamaları ile bu disiplini daha fazla öğrendikçe ve arkadaşları ile yaptığı pratik uygulamalardan aldığı tatmin, kendisini bu alanda profesyonel olarak çalışmaya yöneltti.

Yasemin Karaçay, 2015 yılından bu yana Profesyonel Koç ve Eğitmen olarak çalışmakta ve aynı zamanda İnsan Kaynakları Danışmanlığı yapmaktadır. Amerika merkezli CoachU Koçluk Eğitim Kurumu’nun temel koçluk eğitimleri ve ileri düzey kurumsal koçluk eğitimlerini tamamladı. Yine dünyada ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) onaylı ilk koçluk okulu olan CTI Co-Active® Koçluk Eğitim Enstitüsü’nün tüm modüllerini, New York merkezli Institute of Integrative Nutrition okulunun `Sağlık Koçluğu`, Yönetici & Lider Koçluğunda Ustalık, Çeviklik & Çevik Liderlik, Koçlar & İK Profesyonelleri ve Liderler İçin Transaksiyonel Analiz, Profesyonel Takım Koçluğu, ORSC Türkiye ve İsviçre Takım & İlişki Sistemleri Koçluğu Temel Esaslar programlarını tamamladı. İngiltere merkezli Bangor Üniversitesi’nin ‘Mindfulness–Based Stress Reduction (Bilinçli Farkındalık Temelli Stres Azaltma) programından mezun oldu ve aynı üniversitenin MBSR Eğitimcinin Eğitimi programını tamamladı. NLP, koçluk ve sağlık programları üzerine birçok kısa eğitim ve çalışma gruplarına katıldı. Son iki yıldır özellikle mindfulness, öz şefkat, alışkanlıklar, psikolojik sağlamlık üzerine çalışmalar yapıyor. Şu an “İntegratif Psikoterapi” alanında eğitim süreci devam etmektedir.

Aldığı Eğitimler

İntegratif Psikoterapi
Hülya Eleviş & Nazan Ürkmez
01/2021 – ……

ORSC Fundementals, Organisatioan and Relationship Systems Coaching
Cenevre, İsviçre
01/2020

MBSR (Mindfulness Odaklı Stres Azaltma) Eğiticinin Eğitimi
Bangor University, İngiltere
08/2019

İleri Düzey Kurumsal Koçluk
CoachU Training World Class Coaches, ABD merkezli online eğitim
08/2016 – 08/2019

Koçlar, İK Profesyonelleri ve Liderler İçin Transaksiyonel Analiz
TA Enstitüsü, Hülya Eleviş
06/2019

Profesyonel Takım Koçluğu
House of Human, Meltem Ulu Yavuz
04/2019

Çevik Liderlik
AdlerCE, Vedat Erol
03/2019

Geri Bildirim Alıp Verme Sanatı
AdlerCE, Burcu Yalman
10/2018

The Points of You, Koçluk Oyunu
The Points of You Creative Tools for Training and Development
05/2018

ORSC Fundementals, Organisatioan and Relationship Systems Coaching
ORSC Türkiye, Akıllı İlişkileri Gülsün Zeytinoğlu
03/2018

Yönetici ve Lider Koçluğu’nda Ustalık
Marefidelis Coaching & Consulting, Dost Can Deniz
09/2017

Mindfulness – Bilinçli Farkındalık
Bangor University, İngiltere merkezli online eğitim
07/201

Sağlık Koçluğu
Institute of Integrative Nutrition School, ABD merkezli online eğitim
05/2017

Sağlık ve Beslenme Koçluğu
Liderlik Okulu
2016/2017

NLP Uygulayıcısı
Livcon Learning Academy
05/2016 – 02/2017

Co–Active Koçluk – Temel Esaslar – Doyum – Denge – Proses & Sinerji
CTI Co–Active Coaching Program
Cenevre, İsviçre
03-10/2016

Koçlukta Temel Gereklilikler
CoachU Training World Class Coaches, ABD merkezli online eğitim
06/2015 – 07/2016

ÇALIŞTIĞI ŞİRKETLER

Eğitim & İnsan Kaynakları Uzmanı
İzmir, Türkiye
2003 – 2007

İnsan Kaynakları Müdürü
İzmir, Türkiye
2007 – 2008

İnsan Kaynakları Müdürü
İzmir, Türkiye
2008 – 2015